در يك روز تابستاني يكي از دوستان قديمي به من زنگ زد و خيلي نگران و دستپاچه گقت فلاني كل خانه ام در آتش سوخت و خاكستر شد ، خانه اي كه تازه با هزار وام و قرض خريداري شده بود ، متاسفانه تنها پوشش بيمه اي كه اين خانه داشت مربوط به رهن وام مربوطه بود كه بخش بدهي اقساط به بانك را پوشش داد و بازسازي منزل و كل مشاعات و همسايگان كه در اثر آتش سوزي منزل ايشان خسارت ديده بودند بايستي توسط خودش صورت مي پذيرفت كه كاري بسيار پرهزينه و سنگين بود كه مي شد با مبلغ بسيار ناچيزي در سال آن را تحت پوشش آتش سوزي ، زلزله و سيل و ... قرار داد ، علت آتش سوزي يك عامل بسيار ساده و اتصال برق بوده است.
موضوع بيمه آتش سوزي ، تأمين خسارت و جبران زيان‌هاي مالي و مادي است که بر اثر وقوع خطر آتش‌سوزي به اموال و دارائي‌هاي منقول و يا غيرمنقول بيمه‌گذار اعم از اشخاص حقيقي يا حقوقي وارد مي‌شود. بنابراين در بيمه آتش سوزي، خسارت‌هاي مالي مورد تأمين قرار مي‌گيرند نه خسارت‌هاي جاني و بدني. لذا، درصورتيکه صدمه‌اي به افراد برسد، معمولاً اين بيمه آنرا پوشش نمي‌دهد. لازم به ذکر است که خسارت وارد به اموال اشخاص ثالث بر اثر وقوع آتش‌سوزي که مطابق قانون، موجب مسئوليت و پاسخ‌گويي بيمه‌گذار شود نيز همراه پوشش خطر آتش‌سوزي يا به‌طور جداگانه از طريق بيمه مسئوليت مدني مورد تأمين بيمه‌گران قرار مي‌گيرند. بيمه آتش سوزي مانند ساير شاخه‌هاي بيمه اموال، شامل اصل غرامت، قاعده جانشيني، اصل حسن نيت، قاعده نفع بيمه‌اي و قاعده نسبي سرمايه و حق‌بيمه مي‌باشد. (برگرفته از سايت بيمه ايران)
 

در رشته آتش‌سوزي واحدهاي مسکوني موضوع بيمه عبارتست از ساختمان، تأسيسات و اثاث منزل که در مقابل خطرات آتش سوزي، انفجار، صاعقه به عنوان خطرات اصلي و طوفان، سيل،‌ زلزله و آتشفشان، ترکيدگي لوله آب، ضايعات ناشي از آب باران و ذوب برف،‌ خطر سقوط هواپيما و هلي‌کوپتر و قطعات منفک از آنها، سرقت اثاث و لوازم منزل و بسياري از خطرهاي ديگر تحت پوشش قرار مي گيرد. واحدهاي مسکوني در سراسر کشور را به دو روش انفرادي و گروهي مي‌توان نزد بيمه  تحت پوشش بيمه آتش‌سوزي قرار داد. (برگرفته از سايت بيمه ايران)


 


مراکز غيرصنعتي مشتمل بر کليه فروشگاه‌هاي تجاري، تعميرگاه‌ها، بيمارستان‌ها، اماکن عمومي، ساختمان‌هاي اداري، بنگاه‌هاي معاملاتي، مراکز پخش دارو، فروشگاه‌هاي مواد غذايي و پروتئيني، آموزشگاه‌ها، مراکز خدماتي و ساير موارد مشابه مي‌باشند. ساختمان، تأسيسات، موجودي اثاث ثابت و دکوراسيون هر يک از مراکز ياد شده را مي‌توان در مقابل خطرهاي آتش‌سوزي، انفجار، صاعقه و نيز کليه خطرهاي اضافي ذکر شده نزد شرکت به قيمت روز بيمه نمود.


 مراکز صنعتي شامل کليه کارخانجات صنايع غذايي، آشاميدني، دخانيات، نساجي، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافي، شيميايي، محصولات کاني غيرفلزي، فلزات اساسي و صنايع متفرقه، ساختمان، تاسيسات، ماشين‌آلات، مواد اوليه، موجودي و محتويات هريک از مراکز ياد شده را مي‌توان در مقابل خطرهاي آتش‌سوزي، انفجار، صاعقه و همچنين کليه خطرهاي اضافي به قيمت روز بيمه نمود.


 

طراحی و تولید توسط Radisan.com